Większość ludności jest pochodzenia słowackiego, ale mieszkają tutaj również Węgrzy, Rumuni, Ukraińcy, Czesi, Polacy, Żydzi i przedstawiciele innych mniejszości narodowych. Językiem urzędowym jest język słowacki, ale w niektórych regionach funkcjonują różne dialekty tego języka. Stolicą Słowacji jest Bratysława, największe miasto w kraju. Nitra (87 000 mieszkańców) leży w południowo-zachodniej części kraju 80 kilometrów od Bratysławy. W Słowacji rok szkolny rozpoczyna się 1 września i kończy 30 czerwca. W trakcie roku szkolnego są ferie jesienne, zimowe, wiosenne i Wielkanocne. Dzieci w Słowacji rozpoczynają naukę w wieku 6 lat. Obowiązek szkolny zaczyna się od szkoły podstawowej i trwa 10 lat. Nauka w szkole podstawowej trwa 9 lat, ale zdolni uczniowie mogą skończyć 4 klasę i kontynuować naukę w 8-letniej szkole średniej (po zdaniu egzaminów wstępnych). Większość uczniów kończy szkołę podstawową po klasie 9. Potem uczniowie muszą podjąć decyzję czy mają dalej kontynuować naukę w szkole średniej ogólnokształcącej (po zdaniu egzaminów wstępnych), która przygotowuje uczniów do studiów, czy w szkole średniej profilowanej (daje wykształcenie zawodowe, ale przygotowuje także do studiów), w szkole zawodowej (uczą się przez 3 lub 4 lata) czy w szkole artystycznej. Obecnie w Słowacji działają szkoły państwowe, prywatne i religijne. Zwykle nauka w szkole średniej trwa 4 lata. Pod koniec czwartego roku uczniowie muszą zdać egzamin końcowy składający się z części ustnej, pisemnej i praktycznej. Jeśli uczeń nie zda egzaminu przy pierwszym podejściu, może podejść do egzaminu po raz drugi we wrześniu i po raz trzeci w lutym następnego roku. Zbiorcza Szkoła Średnia Handlu, Komunikacji i Usług w Nitrze powstała 1 października 2001r. w wyniku połączenia Średniej Szkoły Rzemieślniczej i Żeńskiej Szkoły Zawodowej. Jest to szkoła państwowa, dotowana przez samorząd lokalny. Budynek
szkoły liczy 122 lata i ma wartość historyczną. Jego historia rozpoczęła
się, w 1883, kiedy założono pierwszą Szkołę dla Rzemieślników.
Przygotowywała ona 230 rzemieślników
do pracy Obecnie największym problemem szkoły jest liczba uczniów, oddziałów klasowych i sal lekcyjnych. W tamtym roku było 1024 uczniów w 41 klasach ( 55 nauczycieli). Niestety w budynku szkoły są tylko 23 sale lekcyjne (łącznie z 2 pracowniami komputerowymi, 2 salami dla nauczania maszynopisania i 1 salą językową). Tak naprawdę 3 klasy z 23 znajdują się w oddzielnym budynku na środku małego podwórka szkolnego. Niektórzy uczniowie z klas zawodowych muszą przechodzić z głównego budynku do innego w mieście gdzie również mają lekcje. Większość lekcji zaczyna się o 8 rano, ale bardzo często także o 7.10 a nawet 12.30 ( kursy dodatkowe –w poniedziałki, wtorki i środy). Uczniowie mają 32 lub 33 lekcje od poniedziałku do wtorku, czyli 6 lub 7 lekcji dziennie. Lekcje trwają 45 minut a przerwy między lekcjami 5 lub 10 minut i jest jedna 20-minutowa przerwa na śniadanie. Niestety nie mamy możliwości zorganizowania obiadów w szkole, ponieważ nie mamy stołówki. Szkoła posiada tylko 1 małe boisko i 1 małą salę gimnastyczną w suterenach. ”Zdruzena stredna skola” kształci uczniów w różnych dziedzinach takich jak:
Nasi
uczniowie brali udział w różnych pozaprogramowych zajęciach i
konkursach na poziomie lokalnym i państwowym. Były to np. Mechanik
Samochodowy JUNIOR, Konkurs Literatury Z powodu naszego rozkładu zajęć bardzo trudno jest zorganizować dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Ulubionymi kołami zainteresowań są: Internet, koła językowe i Strzelnicze. Nasi nauczyciele zawsze chętnie służą pomocą jeśli uczniowie proszą o dodatkowe lekcje.
|
|