Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne

HAMAK

  Wizyta w Polsce

       

     

Sprawozdanie z pobytu gości z Włoch, Słowacji i Hiszpanii

 

Zdjęcia w galerii

W ramach wizyty roboczej gościliśmy w naszej szkole w dniach 13.05 - 18.05.2006 uczniów i nauczycieli z europejskich szkół biorących udział w projekcie. Do Jasła przyjechali przedstawiciele szkół z Malagi w Hiszpanii, z Nitry na Słowacji oraz z Camposampiero we Włoszech. Uczniowie z jasielskiego gimnazjum aktywnie uczestniczyli w programie oraz gościli w swoich domach europejskich kolegów. Młodzież została serdecznie przyjęta w polskich rodzinach, gdzie poznawała kulturę i zwyczaje życia codziennego, tradycyjną polską kuchnię, język polski. Organizatorami wizyty i programu pobytu gości w Polsce były nauczycielki Jadwiga Moskal i Jolanta Poliwka z Gimnazjum Nr 2 w Jaśle.

Młodzież gimnazjalna pod kierunkiem opiekunów opracowała trasy wycieczek tradycyjnych oraz alternatywnych. W ramach turystyki tradycyjnej goście zwiedzili miejsce pamięci i muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, poznali zabytki Krakowa, byli w Kopalni Soli w Wieliczce. W Łańcucie zwiedzili Zamek, oranżerię oraz największe muzeum powozów na świecie.

Gościom zostały pokazane najpiękniejsze walory naszego regionu. W ramach turystyki alternatywnej zwiedzali zamek w Krasiczynie, Skansen w Sanoku. Działalność i twórczość Ignacego Łukasiewicza patrona gimnazjum poznali zwiedzając Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Goście poznali historię Jasła  i najciekawsze obiekty w mieście. Zwiedzili Hutę Szkła w Tarnowcu i Zakład Ozdób Choinkowych „Dagmara” w Jaśle.

Młodzież i nauczyciele byli zachwyceni krajobrazem Podkarpacia. Region Jasielski oraz Podkarpacie to tereny nieznane na forum międzynarodowym. W Ciężkowicach podziwiali wodospad w Wąwozie Czarownic. W Iwli wodospad „Przy Młynie” -największy w Beskidzie Niskim, od 2002 roku uznany za pomnik przyrody nieożywionej. W pobliskiej Chyrowej zobaczyli jedną z najciekawszych cerkwi z XVII w.

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów spotkania w Jaśle był Festiwal Twórczości Europejskiej, który odbył się 17 maja 2006 r. o godzinie 1830 w auli naszej szkoły. Młodzież z krajów partnerskich zaśpiewała piosenki w swoich ojczystych językach oraz w języku polskim. Młodzież ze Słowacji zaśpiewała „Jadą wozy kolorowe” Maryli Rodowicz w wersji polskiej i słowackiej. Młodzież z Włoch wykonała w języku włoskim „Alba Chiara”, „La canzone del sole”, „O bella ciao”. Grupa z Hiszpanii zaśpiewała „la Tarara”, „Los cuatro muleros". W takt muzyki z kastanietami tańczyła opiekunka wraz z uczennicą w regionalnych strojach. Uczniowie z Jasła zaśpiewali: piosenkę turystyczną „Chodź z nami na szlak”, w języku włoskim piosenkę  Laury Pausini, piosenkę Shakiry w języku hiszpańskim, w języku słowackim „Mnohaja lit”. Młodzież z Włoch i Hiszpanii zaśpiewała w języku polskim „Przeżyj to sam”. Do śpiewu włączyli się goście zebrani w auli. Atmosfera była przyjazna i wesoła. Na zakończenie festiwalu uczestnicy byli zaproszeni na poczęstunek, składający się z tradycyjnych polskich dań, przygotowany i sponsorowany przez firmę Trafunek.

18 maja uczestnicy projektu zostali zaproszeni do Urzędu Miasta Jasło, gdzie byli ciepło i serdecznie przyjęci przez Burmistrza – pana Andrzeja Czerneckiego. Burmistrz mówił o działaniach podjętych w celu utworzenia Jasła i Camposampiero miastami partnerskimi. Zachęcał młodzież do podejmowania wspólnych działań oraz do rozwijania współpracy europejskiej. 

Po południu dyr. Aleksandra Zajdel- Kijowska podsumowała i oficjalnie zakończyła spotkanie w Jaśle. Po obiedzie nasi goście wyjechali do swoich krajów.